„Co siódmy” – spotkanie autorskie z Krzysztofem Gołuchem

PAPIER BIJE PIKSELE  vol. XI
29.11.2017, godz. 18:30  |  Kawiarnia Fotograficzna

„Co siódmy” – spotkanie autorskie z Krzysztofem Gołuchem

Poruszające, czułe i głęboko humanistyczne – tak można opisać zebrane w publikacji „Co siódmy” fotografie śląskiego artysty, Krzysztofa Gołucha. O swojej książce, a także nowych projektach fotograficznych opowie sam autor podczas spotkania w ramach XI edycji cyklu Papier bije piksele. Fotografów, projektantów książek, a także wszystkich amatorów fotografii zapraszamy do katowickiej Kawiarni fotograficznej w środę, 29 listopada o godz. 18:30.

Kiedy kilkanaście lat temu Krzysztof Gołuch, pedagog, pracownik ośrodka Caritas w Knurowie, postanowił zakupić profesjonalny sprzęt fotograficzny, żeby rozpocząć dokumentowanie miejsca swojej pracy, nikt nie spodziewał się, że wkrótce stanie się studentem, a następnie doktorantem słynnego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie oraz laureatem wielu prestiżowych nagród. Pierwsze próby uchwycenia znanych ze swojej pracy przestrzeni i osób szybko przekształciły się w kluczowy dla jego kariery kilkunastoletni projekt artystyczny, którego podsumowaniem jest wydana w tym roku publikacja „Co siódmy”. Tytuł albumu nawiązuje do danych statystycznych, które szacują, że co siódmy Polak jest dotknięty niepełnosprawnością – fizyczną lub psychiczną. To ogromna część naszego społeczeństwa, której wielu z nas nadal nie poznało dostatecznie. Fotografie śląskiego artysty można zatem traktować jako bilet wstępu do świata, który – chociaż jest tuż obok – na co dzień jest dla nas niewidoczny. Kto jednak szuka taniego sentymentalizmu z pewnością może czuć się rozczarowany. Krzysztof Gołuch widzi bowiem w bohaterze swojej fotografii przede wszystkim człowieka – przyglądając mu się uważnie, nie przekracza jednak granicy intymności. Fotografie zebrane w albumie „Co siódmy” to nie tyle portret osób niepełnosprawnych, co uniwersalna opowieść o nas – naszych słabościach, zmaganiach, walce, nieraz bezradności. O radości i przyjaźni.

Ponieważ trwający ponad 14 lat projekt „Co siódmy” towarzyszył artyście od początku jego kariery artystycznej, stanowi również pewnego rodzaju podroż w poszukiwaniu własnego stylu. Obserwując projekt z perspektywy chronologicznej można dostrzec rozwój drogi artystycznej – pojawiają się coraz bardziej wysmakowane kompozycje i urzekające kadry. Promocja publikacji zbiegła się z wystawą pod tym samym tytułem, która prezentowana była w kwietniu w Rudzie Śląskiej, Gliwicach, a następnie w Świdnicy podczas XXX Dni Fotografii oraz w Knurowie. Kto nie miał okazji jej zobaczyć, będzie miał taką możliwość w pierwszej połowie przyszłego roku w katowickiej siedzibie ZPAF-u.

W spotkaniu w Kawiarni Fotograficznej oprócz Krzysztofa Gołucha udział wezmą Katarzyna Wolny, projektantka publikacji oraz Michał Szalast, kurator wystawy oraz autor tekstu. Obecność całego zespołu pracującego nad powstaniem albumu pozwoli porozmawiać o procesie powstawania książki fotograficznej z różnych perspektyw. Ponadto podczas dyskusji Krzysztof Gołuch opowie o swoich najnowszych projektach, będzie także okazja do obejrzenia publikacji „Co siódmy” oraz przygotowanych przez artystę zdjęć. Spotkanie poprowadzą Anna Adamkiewicz i Małgorzata Cekiera z Fundacji dla Filmu i Fotografii.

Nazwa publikacji: „Co siódmy”
Autor i wydawca:  Krzysztof Gołuch
Tekst: Michał Szalast
Projekt: Katarzyna Wolny

Krzysztof Gołuch

mieszka i pracuje w Knurowie. Ukończył Wydział Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także Instytut Twórczej Fotografii w Opawie. Nagrodzony w międzynarodowym konkursie uczelni artystycznych „Breaking Stereotypes”, organizowanym przez Komisję Europejską. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową.

O projekcie PAPIER BIJE PIKSELE
Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że fotografie oglądamy przede wszystkim w internecie. Wynika to głównie z łatwości dostępu do zasobów sieci, jak również wysokich cen albumów fotograficznych. Niemal każdy zgodzi się jednak z tym, że internetowe medium, odzierając zdjęcia z materialności, zmienia także sposób ich odbioru. Obrazy na ekranach komputerów wyświetlane są najczęściej w towarzystwie reklam i odnośników, docierają do nas w cyfrowym szumie i pośpiechu.

Poprzez wspólne oglądanie albumów chcemy upomnieć się o zmysłowe doświadczenie obcowania z fotografią, o przyjemność płynącą z powolnego obracania stron, o radość z odkrywania znaczeń ukrytych w kompozycji całego albumu.

W nowej odsłonie znanego już katowickiej publiczności cyklu Papier bije piksele przyglądamy się wydawnictwom wraz z fotografami i twórcami wydawnictw fotograficznych, którym oddajemy głos w czasie spotkań.

Na spotkanie zapraszamy fotografów, projektantów książek i wszystkich entuzjastów fotografii.

Miejsce:
Kawiarnia Fotograficzna, ul. PCK 19, Katowice