Zapowiadamy nowy projekt poświęcony śladom obecności Żydów w Katowicach

opublikowano: 04/05/2020

Ślady obecności Żydów w Katowicach, choć wciąż widoczne, są słabo rozpoznawane przez mieszkańców miasta. Ci, którzy 150 lat temu tworzyli to miasto, są dziś praktycznie nieobecni w lokalnej świadomości. Tu stała synagoga z mykwą, tam mieszkał zasłużony budowniczy miasta, tam stał największy na Górnym Śląsku młyn parowy, a tuż obok Fabryka Mydła.

Fundacja dla Filmu i Fotografii opracowuje 15 opowieści o ludziach, miejscach i zdarzeniach, które przywołują żydowskie korzenie miasta. W ramach projektu pn. „Tam stała synagoga. Opowieści o żydowskich Katowicach” powstanie publikacja elektroniczna wraz z mapą, cykl fotografii ilustrujących opowieści autorstwa Michała Jędrzejowskiego, spacer śladami katowickich Żydów oraz spotkanie wokół podjętej w projekcie tematyki. Więcej szczegółów jesienią.

Katowice_Synagoga_Wielka 3

Wielka Synagoga w Katowicach

Projekt dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

szih_logo_pl_black_konwert_jpg