Cykl spotkań z albumami fotograficznymi

opublikowano: 15/06/2015

Papier bije piksele

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z albumami fotograficznymi z cyklu Papier bije piksele.

1: Fotografia inspirowana kinem: Cindy Sherman i Gregory Crewdson

25.06.2015, godz. 17.30 || Strefa Centralna, Katowice

Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że fotografie oglądamy przede wszystkim w internecie. Głównych przyczyn tego stanu rzeczy upatrywać można w łatwości dostępu do zasobów sieci oraz wysokich cenach albumów fotograficznych. Niemal każdy zgodzi się jednak z tym, że internetowe medium, odzierając zdjęcia z materialności, zmienia także sposób ich odbioru. Obrazy na ekranach komputerów wyświetlane są najczęściej w towarzystwie reklam i odnośników, docierają do nas w cyfrowym szumie i pośpiechu.

Oglądanie albumu jest spotkaniem z fotografią na nieco innych warunkach. Unikalny charakter publikacji drukowanej sprawia, że wszystko ma tutaj znaczenie: rozmiar albumu, kompozycja i kolejność zdjęć, a nawet szczegóły takie jak aranżacja stopki redakcyjnej. Z różnych powodów dla wielu fotografów to właśnie wydanie albumu jest uwieńczeniem jakiegoś etapu pracy lub zamknięciem spójnego projektu.

Poprzez wspólne oglądanie albumów chcemy upomnieć się o zmysłowe doświadczenie obcowania z fotografią, o przyjemność płynącą z powolnego obracania stron, o radość z odkrywania znaczeń ukrytych w kompozycji całego albumu.

Pierwsze spotkanie będzie poświęcone fotografii inspirowanej kinem. Oglądamy albumy „Untitled Film Stills” Cindy Sherman oraz „Twilight” Gregory’ego Crewdsona.

Na spotkanie zapraszamy fotografów, projektantów książek i wszystkich entuzjastów fotografii. Zachęcamy również uczestników do przynoszenia własnych albumów i dzielenia się swoimi fotograficznymi fascynacjami, niekoniecznie związanymi z motywem przewodnim spotkania.

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/832312033511035/ 

Galeria zdjęć z wydarzenia (fot. Justyna Budzik)