MIND GAMES / wystawa foto Agaty Mendziuk / wernisaż

opublikowano: 29/09/2015

2 października 2015 w Galerii 5 w Centrum Kultury Katowice o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy MIND GAMES. Wystawa prezentuje cykl konceptualnych fotografii autorstwa Agaty Mendziuk.

 Cykl jest wizualnym wypunktowaniem tego, co dla autorki najbardziej niepokojące w idei społeczeństwa konsumpcyjnego. Kontrola systemu otaczającego jednostkę jak i odczuwanych przez nią bodźców, a co za tym idzie – projektowanie emocji czy dominacja powierzchowności nad rzeczywistymi sensami to tylko niektóre z tematów poruszanych przez fotografkę.

Forma cyklu jest zwarta, oszczędna i minimalistyczna. Kolorystyka konsekwentnie utrzymana w pastelowej tonacji kojarzy się z polewą tabletki uspokajającej i razem z precyzyjną kompozycją i powściągliwym, chłodnym warsztatem wprowadza dwoistą narrację: wszystkie środki formalne porządkują wizualną stronę cyklu, jednocześnie potęgując wrażenie, że z odbitą w nim rzeczywistością jest coś stanowczo nie w porządku.

Na wystawę zapraszają Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek wraz z Fundacją dla Filmu i Fotografii.

Ekspozycja potrwa do 8 listopada.

***

Agata Mendziuk zajmuje się fotografią aranżowaną. Ukończyła katowicką ASP z dyplomem w pracowni fotografii. Mieszka i pracuje w Warszawie. Na koncie ma liczne publikacje w magazynach polskich i zagranicznych – Be Magazine / PL, Melba / PL, Fiasco Mag / Londyn, One Magazine / New York, Sattelite Mag / Los Angeles, Schon / Londyn oraz wystawy – 12,6m2, GCK Katowice – 2006, Fotofestiwal Łódź – 2008, wystawa konkursowa Viva! Photoaward w Warszawie – 2009, Salon Zimowy Galerii Stalowej, Warszawa – 2013, So well-suited, Ateny – 2014. Działalność artystyczną łączy z wykładami. O fotografii podczas gościnnych wystąpień opowiadała m.in na katowickiej ASP oraz w Rondzie Sztuki.

***

Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek

plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice

 

agata_mendziuk_mind_games_plakat