Papier bije piksele 4. Podróż przez Polskę: Zofia Chomętowska, Chris Niedenthal

opublikowano: 13/10/2015

Motywem przewodnim czwartego spotkania jest poszukiwanie obrazu Polski w twórczości fotografów na przestrzeni lat. Interesuje nas zarówno spojrzenie reportażowe, jak i poetyckie. Zobaczymy fotografie przedstawiające ludzi, miejsca, ważne wydarzenia, pejzaże.

Spis albumów:

/1/ Zofia Chomętowska – „Polska w podróży”, wyd. 2013

/2/ Chris Niedenthal – „Zawód fotograf”, wyd. 2011

/3/ Chris Niedenthal – „Wybrane fotografie 1973-1989”, wyd. 2014

/4/ „Polska i Polacy” – album zbiorowy, wyd. 2015

 

Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że fotografie oglądamy przede wszystkim w internecie. Głównych przyczyn tego stanu rzeczy upatrywać można w łatwości dostępu do zasobów sieci oraz wysokich cenach albumów fotograficznych. Niemal każdy zgodzi się jednak z tym, że internetowe medium, odzierając zdjęcia z materialności, zmienia także sposób ich odbioru. Obrazy na ekranach komputerów wyświetlane są najczęściej w towarzystwie reklam i odnośników, docierają do nas w cyfrowym szumie i pośpiechu.

Oglądanie albumu jest spotkaniem z fotografią na nieco innych warunkach. Unikalny charakter publikacji drukowanej sprawia, że wszystko ma tutaj znaczenie: rozmiar albumu, kompozycja i kolejność zdjęć, a nawet szczegóły takie jak aranżacja stopki redakcyjnej. Z różnych powodów dla wielu fotografów to właśnie wydanie albumu jest uwieńczeniem jakiegoś etapu pracy lub zamknięciem spójnego projektu.

Poprzez wspólne oglądanie albumów chcemy upomnieć się o zmysłowe doświadczenie obcowania z fotografią, o przyjemność płynącą z powolnego obracania stron, o radość z odkrywania znaczeń ukrytych w kompozycji całego albumu.

Na spotkanie zapraszamy fotografów, projektantów książek i wszystkich entuzjastów fotografii. Zachęcamy również uczestników do przynoszenia własnych albumów oraz dzielenia się swoimi fotograficznymi fascynacjami, niekoniecznie związanymi z motywem przewodnim spotkania.