vol. 5: Przemiany portretu na przestrzeni stuleci: Blandowski, Nasierowska, Plewiński

opublikowano: 31/01/2016

Papier bije pikseleSPOTKANIA Z ALBUMAMI FOTOGRAFICZNYMI – cz. V
4.02.2016, godz. 18:00  |  Księgarnia Zła Buka, Katowice

Przemiany portretu na przestrzeni stuleci:
Wilhelm von Blandowski, Zofia Nasierowska, Wojciech Plewiński

Na spotkaniu przyjrzymy się fotograficznym portretom, zarówno tym przedstawiającym zwykłych ludzi i tworzonym na potrzeby albumu rodzinnego, jak i wizerunkom osób znanych czy gwiazd, kolekcjonowanym przez fanów. Porozmawiamy o konwencjach, strategiach artystycznych, o pozowaniu, twarzach i wyobrażeniach.

Spis albumów:

/1/   Wojciech Nowicki, Niepokoje Wilhelma von Blandowskiego, Gliwice 2013
/2/   Damian Recław, Zakład fotograficzny Wilhelma von Blandowskiego, Gliwice 2013
/3/   Wojciech Plewiński, Szkice z kultury, Kraków 2010
/4/   Zofia Turowska, Nasierowska. Fotobiografia. Piaseczno 2009

*** O projekcie ***

Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że fotografie oglądamy przede wszystkim w internecie. Głównych przyczyn tego stanu rzeczy upatrywać można w łatwości dostępu do zasobów sieci oraz wysokich cenach albumów fotograficznych. Niemal każdy zgodzi się jednak z tym, że internetowe medium, odzierając zdjęcia z materialności, zmienia także sposób ich odbioru. Obrazy na ekranach komputerów wyświetlane są najczęściej w towarzystwie reklam i odnośników, docierają do nas w cyfrowym szumie i pośpiechu.

Oglądanie albumu jest spotkaniem z fotografią na nieco innych warunkach. Unikalny charakter publikacji drukowanej sprawia, że wszystko ma tutaj znaczenie: rozmiar albumu, kompozycja i kolejność zdjęć, a nawet szczegóły takie jak aranżacja stopki redakcyjnej. Z różnych powodów dla wielu fotografów to właśnie wydanie albumu jest uwieńczeniem jakiegoś etapu pracy lub zamknięciem spójnego projektu.

Poprzez wspólne oglądanie albumów chcemy upomnieć się o zmysłowe doświadczenie obcowania z fotografią, o przyjemność płynącą z powolnego obracania stron, o radość z odkrywania znaczeń ukrytych w kompozycji całego albumu.

Na spotkanie zapraszamy fotografów, projektantów książek i wszystkich entuzjastów fotografii. Zachęcamy również uczestników do przynoszenia własnych albumów oraz dzielenia się swoimi fotograficznymi fascynacjami, niekoniecznie związanymi z motywem przewodnim spotkania.

Miejsce:
Zła Buka – Rondo Sztuki (Katowice, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1)
Kontakt: www.fundacja3f.org / kontakt@fundacja3f.org
wstęp wolny