Papier bije piksele 6. Przegląd fotoreportaży: Magnum Photo, National Geographic, Press

opublikowano: 18/03/2016

Na spotkaniu będzie można przejrzeć zbiorowe wydawnictwa przedstawiające różnorodność prac wykonanych dla agencji fotograficznych. Porozmawiamy o indywidualnościach i o cechach wspólnych, o funkcjach fotoreportażu, o miejscu fotoreporterów między światem galerii i prasy.

Spis albumów:
/1/   Magnum Magnum, wyd. Thames&Hudson, 2009
/2/   Świat w obiektywie National Geographic. Najlepsze fotografie w historii National Geographic, 2003
/3/   Polska i Polacy, wyd. Press, 2015

*** O projekcie ***

Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że fotografie oglądamy przede wszystkim w internecie. Głównych przyczyn tego stanu rzeczy upatrywać można w łatwości dostępu do zasobów sieci oraz wysokich cenach albumów fotograficznych. Niemal każdy zgodzi się jednak z tym, że internetowe medium, odzierając zdjęcia z materialności, zmienia także sposób ich odbioru. Obrazy na ekranach komputerów wyświetlane są najczęściej w towarzystwie reklam i odnośników, docierają do nas w cyfrowym szumie i pośpiechu.

Oglądanie albumu jest spotkaniem z fotografią na nieco innych warunkach. Unikalny charakter publikacji drukowanej sprawia, że wszystko ma tutaj znaczenie: rozmiar albumu, kompozycja i kolejność zdjęć, a nawet szczegóły takie jak aranżacja stopki redakcyjnej. Z różnych powodów dla wielu fotografów to właśnie wydanie albumu jest uwieńczeniem jakiegoś etapu pracy lub zamknięciem spójnego projektu.

Poprzez wspólne oglądanie albumów chcemy upomnieć się o zmysłowe doświadczenie obcowania z fotografią, o przyjemność płynącą z powolnego obracania stron, o radość z odkrywania znaczeń ukrytych w kompozycji całego albumu.

Na spotkanie zapraszamy fotografów, projektantów książek i wszystkich entuzjastów fotografii. Zachęcamy również uczestników do przynoszenia własnych albumów oraz dzielenia się swoimi fotograficznymi fascynacjami, niekoniecznie związanymi z motywem przewodnim spotkania.

***

Miejsce: Zła Buka – Rondo Sztuki (Katowice, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1)

LOGO_ZB_Ksiegarnia-aktualne-256x300 papier_fb