Papier bije piksele vol. 10 // W zasięgu wzroku

opublikowano: 19/06/2017

W-zasięgu-wzroku-album-krzysztof-szlapaPAPIER BIJE PIKSELE  vol. 10
20.06.2017, godz. 18:00  |  Klub Królestwo, Katowice

„W zasięgu wzroku”, czyli co możemy odkryć w albumie fotografa Krzysztofa Szlapy

Wydany w maju tego roku album artystyczno-edukacyjny „W zasięgu wzroku” jest pretekstem do dziesiątego już spotkania z cyklu PAPIER BIJE PIKSELE. We wtorek 20 czerwca o godz. 18:00 w katowickim klubie Królestwo porozmawiamy o publikacji z fotografem Krzysztofem Szlapą.

Fotopublikacja przedstawia wybrane zdjęcia z różnych cykli powstałych w ciągu dekady twórczej pracy Krzysztofa Szlapy. Większość z nich opatrzona jest krótkim, odautorskim lub zacytowanym komentarzem, który potraktować można jako werbalną ilustrację i świadectwo inspiracji. Jako że fotografia, zachęcając do refleksji, stanowić może źródło własnej twórczości lub punkt wyjścia do interpretacji prezentowanych obrazów – publikacja została wzbogacona także o wymiar dydaktyczny. Album zawiera scenariusze praktycznych warsztatów fotograficznych, zaproponowane przez artystę, oraz konspekty lekcji z zakresu kształcenia językowo-kulturowego na różnych poziomach nauczania, autorstwa dr Justyny Hanny Budzik.

Podczas spotkania będzie można obejrzeć oraz porozmawiać również o innych, unikatowych wydawnictwach i zbiorach prac Krzysztofa Szlapy, takich jak: „Pamiętnik”, „Oblicza lasu”, „Asfalt”, „Widokówki z miasta we mnie”, „Dendrofile”, „Punkt widokowy”.

Album artystyczno-edukacyjny „W zasięgu wzroku”, stworzony wspólnie z artystą przez Fundację dla Filmu i Fotografii, jest efektem pracy nad wystawą fotografii Krzysztofa Szlapy „Refleksje”, która miała miejsce jesienią 2016 roku w Muzeum Historii Katowic. Publikacja została wydana przez katowickie wydawnictwo grupakulturalna.pl i ukazała się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Katowice oraz sponsorów. Po premierze w dniu 20 czerwca album będzie dostępny do pobrania ze strony www.fundacja3f.org.

 

*** O projekcie PAPIER BIJE PIKSELE ***

Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że fotografie oglądamy przede wszystkim w internecie. Wynika to głównie z łatwości dostępu do zasobów sieci, jak również wysokich cen albumów fotograficznych. Niemal każdy zgodzi się jednak z tym, że internetowe medium, odzierając zdjęcia z materialności, zmienia także sposób ich odbioru. Obrazy na ekranach komputerów wyświetlane są najczęściej w towarzystwie reklam i odnośników, docierają do nas w cyfrowym szumie i pośpiechu.

Poprzez wspólne oglądanie albumów chcemy upomnieć się o zmysłowe doświadczenie obcowania z fotografią, o przyjemność płynącą z powolnego obracania stron, o radość z odkrywania znaczeń ukrytych w kompozycji całego albumu. Na spotkanie zapraszamy fotografów, projektantów książek i wszystkich entuzjastów fotografii.

 ***
Miejsce:
Klub Królestwo (Katowice, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1)
Kontakt: www.fundacja3f.org / kontakt@fundacja3f.org
Link do wydarzenia na FB