Premiera albumu fotograficznego „Przemiany” K. Szlapy – LINK DO POBRANIA

opublikowano: 13/04/2021
Fot. Krzysztof Szlapa

Fot. Krzysztof Szlapa

Zaskakujące i wieloznaczne, umieszczone poza czasem, choć odwołujące się do niego – tak można opisać zebrane w publikacji „Przemiany” fotografie śląskiego artysty, Krzysztofa Szlapy.

Zgodnie z ideą, która przyświecała fotografowi, album został pomyślany jako wydawnictwo elektroniczne – publikacja dostępna jest bezpłatnie i można ją pobrać pod linkiem: https://bit.ly/szlapa-przemiany (CC BY-NC-ND 4.0).

Zwyczajne przedmioty zanurzone w otaczającej je rzeczywistości, jednocześnie precyzyjnie wyodrębnione z niej autorskim spojrzeniem Krzysztofa Szlapy, nabierają szczególnego wyrazu ujęte w ramy fotografii. To, co pozornie pospolite, przetworzone przez artystyczną wrażliwość, zaczyna opowiadać swoją własną historię. Namacalność i abstrakcja, materia i metafora, trwanie i rozpad – wszystko to buduje niepowtarzalny charakter zdjęć, które zebrane zostały w albumie.

Przemiany © Krzysztof Szlapa 2021

Przemiany © Krzysztof Szlapa 2021

Zdjęciom w albumie towarzyszą eseje Jerzego Orawskiego, które komentują wizualną warstwę projektu, tropią artystyczny zamysł Szlapy, jednocześnie otwierając nowe konteksty odczytywania fotografii zebranych w cyklu.

Redakcja, projekt makiety, fotografie: Krzysztof Szlapa
Eseje: Jerzy Orawski
Korekta: Anna Adamkiewicz, Justyna Hanna Budzik / Fundacja dla Filmu i Fotografii
Wsparcie merytoryczne: Jakub Dziewit, Justyna Hanna Budzik

 

 


fot. Maciej Brzana

fot. Maciej Brzana

„W swoich działaniach szukam poetyckiego wymiaru. Sięgam po różne motywy z najbliższego otoczenia lub podróżuję, aby tworzyć obrazowe reprezentacje wewnętrznych stanów widzenia. Chcę wyrazić swoje uczucia i myśli poprzez uniwersalne i ponadczasowe, wizualne metafory.” – K. Szlapa

Krzysztof Szlapa urodził się w 1987 roku w Katowicach. Artysta fotografik. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, od 2014 roku kurator w Galerii Pustej cd. W Jaworznie we współpracy z Jakubem Byrczkiem, w latach 2014-2019 kurator Galerii Za Szybą, od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, uczestnik Szkoły Widzenia, Grupy 999, Grupy FOTOGRAFY, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej, wykładowca kursów ZPAF OŚ oraz Uniwersytetu Otwartego UŚ, stale współpracuje z Kamilem Myszkowskim przy różnych projektach upowszechniających fotografię artystyczną. Mieszka i tworzy w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Wystawy: Widokówki z miasta we mnie (2009), W zasięgu wzroku, Pamiętnik (2013), Widzenie natury – natura widzenia, Dom kultury (2014), Zapis czasu, Handmade, Ustąp mi słońca (2015), Klucz drzew we współpracy z Markiem Przybyłą, Refleksje, Punkt widokowy, Widziadła (2016), Dendrofile we współpracy z Markiem Przybyłą, Lux in Tenebris (2017), Stany widzenia, Obrazy metafor we współpracy z Kamilem Myszkowskim, Listopady we współpracy z Markiem Przybyłą (2018).

Więcej prac artysty znajdziecie w zakładce POZNAJ ARTYSTĘ.