PRZEMIANY. Spotkanie wokół nowego albumu fotograficznego Krzysztofa Szlapy

opublikowano: 02/04/2021

Przemiany © Krzysztof Szlapa 2021 (1)Zaskakujące i wieloznaczne, umieszczone poza czasem, choć odwołujące się do niego – tak można opisać zebrane w publikacji „Przemiany” fotografie śląskiego artysty, Krzysztofa Szlapy. O swoim fotograficznym projekcie opowie autor w rozmowie z gośćmi podczas spotkania online, które odbędzie się w środę 14 kwietnia o godzinie 18.00.

Zwyczajne przedmioty zanurzone w otaczającej je rzeczywistości, jednocześnie precyzyjnie wyodrębnione z niej autorskim spojrzeniem Krzysztofa Szlapy, nabierają szczególnego wyrazu ujęte w ramy fotografii. To, co pozornie pospolite, przetworzone przez artystyczną wrażliwość, zaczyna opowiadać swoją własną historię. Namacalność i abstrakcja, materia i metafora, trwanie i rozpad – wszystko to buduje niepowtarzalny charakter zdjęć, które zebrane zostały w albumie.

Podczas spotkania artysta opowie o pracy nad projektem od pierwotnej koncepcji do finałowego kształtu, którego ucieleśnieniem stał się album. Publikacja została pomyślana jako wydawnictwo elektroniczne – twórcy zależało, aby album mógł być dostępny bezpłatnie do pobrania z Internetu. Oficjalna publikacja „Przemian” nastąpi w dniu spotkania, 14 kwietnia.

Przemiany © Krzysztof Szlapa 2021 (2)

Przemiany © Krzysztof Szlapa 2021

Zdjęciom w albumie towarzyszą eseje Jerzego Orawskiego, które komentują wizualną warstwę projektu, tropią artystyczny zamysł Szlapy, jednocześnie otwierając nowe konteksty odczytywania fotografii zebranych w cyklu. Autor tekstów będzie również gościem spotkania. Trzecim rozmówcą będzie Jakub Dziewit, znawca i twórca fotografii, który został zaproszony do udziału w projekcie z uwagi na wydawnicze doświadczenie. Rozmowę poprowadzi Justyna Hanna Budzik (Uniwersytet Śląski, Fundacja dla Filmu i Fotografii), która sprawowała opiekę merytoryczną nad publikacją „Przemiany”. Partnerem wydawniczym jest śląski okręg ZPAF-u, do którego należy Krzysztof Szlapa.


Spotkanie odbędzie się na żywo online na platformie MS TEAMS. Do wydarzenia będzie można dołączyć w przeglądarce internetowej bez logowania się i bez konieczności pobierania aplikacji. Wystarczy kliknąć w poniższy link. Uczestników wydarzenia prosimy o włączenie kamer i wyciszenie mikrofonów.

Przemiany © Krzysztof Szlapa 2021

Przemiany © Krzysztof Szlapa 2021

Miejsce: platforma MS Teams, online
Termin: środa 14.04.2021, godz. 18.00
Link do spotkania