#refleks(ja), czyli #selfiezsensem: relacja z warsztatów

opublikowano: 24/08/2015

Selfie  – słowo roku 2013 według słownika Oxford i miliony zdjęć przesyłanych dziennie na przeróżnych platformach i w mediach społecznościowych. Mimo że tak popularna, fotografia typu selfie jest nieustannie krytykowana: zła, kiepskiej jakości, świadczy o narcyzmie i egoizmie autora. Czy musi taka być? Nie! Refleksja nad selfie z sensem” była celem warsztatów, które zaproponowaliśmy na zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego w Kontenerach Kultury w Parku Śląskim w Chorzowie 22 sierpnia.

Kilka słów wyjaśnienia samej idei spotkania. Dlaczego #refleks(ja)?

#refleks, bo zdjęcie to chwila, spontaniczność, ale też zapisany refleks światła i świata wokół

#ja, bo #selfie to autoportret, a autoportret to portret „ja”

#refleksja, bo chcemy zrobić #selfiezsensem, refleksyjne, wynikające z myśli o #ja w danej chwili i w danym miejscu, czyli w Parku Śląskim.

 

Najpierw chwilę porozmawialiśmy o zjawisku mody na selfie, o naszym stosunku do tego typu fotografii, o naszych skojarzeniach związanych z popularnością selfie na portalach społecznościowych. Wypisaliśmy też wyznaczniki „słit foci”: w jakich miejscach najczęściej ludzie je wykonują, jakie przybierają miny i pozy. Zastanawialiśmy się również, czy dawne autoportrety fotograficzne – robione z samowyzwalacza lub w lustrze – to też selfie? Jak się okazało, spotkaliśmy się w gronie osób, które rzadko robią sobie typowe selfie – spontaniczne, z ręki, dla zabawy – i nie zawsze dzielą się nimi w mediach społecznościowych.

20150822_145553

 

 

 

 

 

Po tym krótkim wprowadzeniu uczestnicy dostali zadanie do wykonania:

Instrukcja

1. Znajdź w Parku miejsce, które będzie najlepszym tłem dla #selfiezsensem.

2. Zdecyduj, jaki wyraz twarzy i pozycja ciała najlepiej Cię charakteryzują.

3. Zrób #selfiezsensem.

4. Opowiedz nam, jaka #refleksja towarzyszyła Ci podczas pracy nad zadaniem.

 

Po 45 minutach spotkaliśmy się ponownie, żeby obejrzeć swoje zdjęcia i dowiedzieć się, dlaczego to właśnie #selfiezsensem.

20150822_130408(0) Joanna: chciałam zdjęcie w zieleni, ale bez uśmiechu,     ponieważ lato się kończy. Zależało mi na złudzeniu, jak gdybym leżała w zieleni, a tak naprawdę stoję przy drzewie.

 

 

 

 

 

20150822_130048

Joanna: W tle widać Kapelusz z takiej perspektywy, z której widoczna jest świetna architektura tego budynku. Chiałabym wykorzystać to zdjęcie w akcji przeciwko pomysłowi wyburzenia hali, która jest cennym przykładem modernizmu.

 

 

 

 

20150822_125608Ania: w tle widać Kukurydze, ponieważ uważam, że to naprawdę świetna architektura, niestety niedoceniana. Dla mnie bomba.

 

 

 

 

DSC_0113Natalia: nie znam zbyt dobrze Parku Śląskiego, ale kiedy zastanawiałam się nad miejscem do zdjęcia, przypomniałam sobie, że to właśnie tutaj z mężem robiliśmy swoją sesję ślubną i jedno ze zdjęć było właśnie w trawie.

 

 

 

 

20150822_124149Bartek: siłownia plenerowa jest miejscem w Parku Śląskim, które znam najlepiej, poza tym to najlepsza tego typu siłownia, z jakiej korzystałem, dobór urządzeń jest przemyślany. I fajnie czasem spojrzeć na świat do góry nogami.

 

 

 

 

 

 

 

20150822_130645Justyna: Zdecydowałam sie uchwycić w tle kanapę L-ki, poniewaz jako dziecko często przyjeżdżałam tu z Mamą właśnie na kolejkę linową. Poza tym lubię dużo nieba na zdjęciach. Nieostrość też jest zamierzona (przeróbka zdjęcia), ponieważ mimo wystąpień publicznych i obecności w mediach społecznościowych wcale nie lubię się aż tak bardzo pokazywać.

 

 

20150822_120618

#refleks(ja)

#selfiezsensem

 

 

 

 

IMG_3845Oprócz zdjęć, po spotkaniu pozostała mapa z zaznaczonymi punktami,w których robiliśmy sobie selfie – w ten sposób oznaczyliśmy „nasze” miejsca w Parku.

 

 

 

 

 

IMG_3846Zadanie zrobienia #selfiezsensem wcale nie było proste! Refleksje mieszały się z emocjami, wspomnienia z potrzebą autokreacji, a techniczne ograniczenia nie ułatwiały uzyskania zamierzonego efektu. Powstała jednak ciekawa galeria #selfiezsensem. Mamy nadzieję powtarzać warsztaty jeszcze przy innych okazjach.