Wystawa ON HIS OWN – zdjęcia Pawła Franika w Galerii 5

opublikowano: 03/02/2016

11 lutego 2016 w Galerii 5 w Centrum Kultury Katowice o godz. 17:30 odbędzie się wernisaż wystawy ON HIS OWN. Wystawa prezentuje cykl odrealnionych fotografii autorstwa Pawła Franika.

Cykl mierzy się z tematem wyobcowania jednostki zdanej wyłącznie na siebie w obcym i nieprzyjaznym świecie. Paweł Franik pokazuje człowieka wyrwanego z kontekstu i pozbawionego atrybutów dnia codziennego. Wielkie przestrzenie, w których zagubieni są anonimowi bohaterowie zdjęć, potęgują wrażenie samotności. Wystawa prowokuje do postawienia fundamentalnych pytań o obecność drugiego człowieka w życiu, o sens egzystencji i współistnienia. Jednocześnie autor podkreśla, iż samotność jest stanem absolutnie naturalnym dla człowieka – naturalnym i niezbędnym dla zachowania równowagi w świecie, który nieustannie przyspiesza i gna do przodu.

W ramach cyklu można zobaczyć 16 minimalistycznie zakomponowanych fotografii. Przedstawienie tematu w czystej i chłodnej formie pozwala odbiorcy spojrzeć na własne życie z pewnej odległości – i nabrać dystansu do tego co tu i teraz. Wystawa „On his own” skłania do pobycia choć przez chwilę „Samemu ze sobą”.

Na wystawę zapraszają Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek wraz z Fundacją dla Filmu i Fotografii.

Ekspozycja potrwa do  28 lutego.
Wstęp wolny.

***
Paweł Franik – fotograf, operator kamery, storyboardzista, motion graphics designer. Student na kierunku Realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii na WST Katowice. Jego prace charakteryzuje minimalizm i czystość formy. Finalista Leica Oskar Barnack Award 2015 za prezentowany cykl 'ON HIS OWN’, publikowany m.in. w Chinach, Australii i Rosji.
***

Wydarzenie na Facebooku.

Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice
Galeria 5